Chwalić? Tak! Ale jak?
PDF

Pochwały są bardzo ważne, ponieważ dowartościowują i zachęcają do właściwych zachowań. Jednak słowa uznanie kierowane do naszych pociech muszą być przemyślane.

Każdy z nas pragnie czuć się doceniony , dziecko też. Zbyt wygórowane wymagania w stosunku do maluchów , częste ich krytykowanie i strofowanie podcinają skrzydła. Jednak zbytnie szafowanie pochwałami wcale nie służy dobru naszych dzieci. Konieczny jest umiar. Przesadne pochwały sprawiają , że dziecko spoczywa na laurach , zamiast doskonalić swoje umiejętności .chwalony na wyrost maluch często przyjmuje postawę asekuracyjną , ponieważ obawia się porażki, unika kolejnych wyzwań , by nie rozczarować rodziców.

Psycholodzy podkreślają , że zawyżone pochwały kierowane do naszego dziecka sprawiają , że budujemy zafałszowany obraz samooceny, konfrontacja z rzeczywistością dla kilkulatka bywa bardzo bolesna. Dziecko jest przekonane , że wszystko robi super i bardzo super , ale nikt go specjalnie nie podziwia. Maluch czuje się wtedy nie doceniony. Opinia adekwatna do osiągnięć dziecka ułatwi mu rozpoznanie własnych możliwości i zachęci do dalszej pracy. Kiedy wygłaszamy o maluchu opinie bez pokrycia , ono traktuje je bardzo poważnie i czuje się pod każdym względem wybitne, co wcale nie jest dla niego dobre, uważa że tylko ono robi wszystko dobrze i nie może pogodzić się z faktem, ze ktoś może robić to lepiej. Starajmy się do tego nie dopuszczać, pamiętajmy aby zachować umiar.