UCZYMY DZIECKO UPRZEJMOŚCI
PDF

Wrzesień jest międzynarodowym miesiącem dobrych manier dziecka. Żadne dziecko nie ma wrodzonego zmysłu bon tonu , ale każdy przedszkolak chciałby być uznawany za grzeczne dziecko. I to właśnie stwarza najlepszą sposobność do wpojenia dziecku podstawowych zasad dobrego wychowania. Umiejętność kulturalnego zachowania się będzie bardzo pomocna w przedszkolu , a pózniej w szkole zarówno do budowania więzi między dziećmi jak i dorosłymi opiekunami i nauczycielami.

• Ustal wyrazne zasady dobrego zachowania np. nie przerywa się , gdy ktoś rozmawia, nie rozmawiamy z pełną buzią,
  • Zachowuj zasady dobrego zachowania również w stosunku do dziecka mów proszę , dziękuję, nie przerywaj gdy dziecko mówi
  • Jeżeli dziecko jest niegrzeczne staraj się zwracać mu uwagę w uprzejmy sposób
  • Ucz dziecko by z uśmiechem mówiło dzień dobry sąsiadom i znajomym, by nie wyciągało pierwsze ręki do dorosłej osoby na powitanie
  • Ucz dziecko prawidłowego posługiwania się sztućcami podczas jedzenia

Dzieci oczekują akceptacji i zainteresowania ze strony rodziców i innych bliskich osób, więc zachowują się tak , by zwrócić na siebie uwagę.

Dlatego jeżeli twoje dziecko zachowuje się tak jak od niego wymagasz, okaż mu dużo zainteresowania. Zauważ wysiłek dziecka np. gdy założy samodzielnie kapcie, czy kurtkę. Nagradzaj dobre zachowanie pociechy poświęcając mu dodatkowy czas np. poczytaj mu ulubioną książkę. Nazywaj słowami czyny dziecka , podziękuj gdy posprząta zabawki.
Uczmy nasze dzieci uprzejmości na co dzień nie tylko od święta.