Powszechnie wiadomo, że rośliny pozytywnie wpływają na nasz rozwój i dobre samopoczucie. Mają, także szczególnie ważne znaczenie w organizowanych w przedszkolu zajęciach z zakresu edukacji przyrodniczej.

W roku szkolnym 2020/2021 w naszej placówce kontynuowaliśmy zapoczątkowaną w ubiegłym roku innowację przedszkolną „Zdrowie z przedszkolnej grządki”.

Przedszkolaki uczestnicząc w zajęciach poznawały znaczenie, zależności związane z hodowlą i pielęgnacją roślin.

Czynnie uczestniczyły w pracach związanych z opieką i pielęgnacją nad nimi. Nasz ogród wzbogacono o nowe ciekawe zakątki (ogród warzywny, rabaty kwiatowe, zakupiono urządzenia do zajęć sensorycznych, wyciszających i relaksacyjnych).

Jednym z ostatnich zajęć przeprowadzonych w ramach innowacji w tym roku szkolnym były Warsztaty Florystyczne, zorganizowane 16 lipca, podczas których dzieci miały możliwość utrwalenia nazw i wyglądu roślin zebranych na pobliskich łąkach oraz hodowanych i pielęgnowanych w naszym ogrodzie.

Zajęcia były okazją do stworzenia kompozycji florystycznych z zebranych tego dnia roślin: kwiatów, bluszczy i ziół.

Największym powodzeniem cieszyły się jednak wianki, który każdy z uczestników warsztatów mógł zabrać do domu.

Tego dnia aromatyczny zapach lawendy, goździków i ziół unosił się jeszcze długo po zakończeniu zajęć w przedszkolu.