„Zdrowie z przedszkolnej grządki” – taki tytuł nosiła realizowana od trzech lat w naszym przedszkolu innowacja pedagogiczna, której głównym celem było rozbudzanie w dzieciach zamiłowania do hodowli i pielęgnacji roślin ogrodowych, miało temu służyć założenie ogródka warzywnego w naszym przedszkolnym ogrodzie.

Poprzez udział w zajęciach, pracach oraz wykonywanych czynności przedszkolaki oprócz postaw związanych z troską o przyrodę i środowisko rozbudzały i pogłębiały zainteresowania własnym zdrowiem. Poznawały wartości odżywcze owoców i warzyw, nauczyły się dostrzegać zalety otaczającego nas środowiska przyrodniczego, jego wpływu na nasze zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie. Przedszkolaki obserwowały także zmiany zachodzące w naszym ogrodzie związane z porami roku, pogłębiały wiedzę związaną z ekologią, ochroną przyrody, utrwalały nawyki dbałości o środowisko naturalne. Zdobyły i rozwinęły umiejętności związane z posługiwaniem się narzędziami ogrodowymi, tworzeniem kompozycji z różnorodnych materiałów przyrodniczych (warzyw, owoców, liści, kwiatów). Przygotowywały posiłki i przetwory z zebranych w przedszkolnym ogrodzie warzyw, owoców i ziół. Uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach edukacyjnych i spotkaniach z udziałem specjalistów tj. dietetyk, zielarka, fizjoterapeuta poznały zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania, przyczyny powstawania tzw. chorób cywilizacyjnych oraz podstawowe pojęcia związane z Piramidą Zdrowia.

Podczas realizacji innowacji nie mogło zabraknąć niekonwencjonalnych zajęć i spotkań, do takich z całą pewnością należały: EKO działania z mamą i tatą „Ptasia spółdzielnia mieszkaniowa” – budki lęgowe dla ptaków w naszym ogrodzie; Piknik czytelniczy z udziałem wszystkich pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie połączony ze wspólny sadzeniem warzyw.

Innowacja przyczyniła się także do zwiększenia w dzieciach poczucia sprawstwa i odpowiedzialności. Włączyła i zachęciła się rodziców w działania związane z realizacją innowacji.

Dzięki podjętym przez nich działaniom nasz ogród wzbogacił się o nowe urządzenia i sprzęty.

Po trzech latach z całą pewnością możemy stwierdzić, że nasza przedszkolna innowacja „Zdrowie z przedszkolnej grządki” osiągnęła zamierzone cele, stała się inspiracją do dalszych działań.

Gizela S.