Mały Miś wyznaczył nam kolejne zadania – tym razem dzieci poznawały cztery żywioły.

Misiowe laboratorium czterech żywiołów to kolejny moduł, który realizujemy w grupie „Biedronki”. Dzieci razem z Małym Misiem odkryły istnienie czterech żywiołów jakimi są: ziemia, woda, powietrze i ogień. Zgromadzone sprzęty w „Kąciku małego badacza” zostały wykorzystane podczas zajęć. Mały Miś zachęcił też dzieci do tworzenia „Księgi eksperymentów”.

Prowadzone wspólnie proste doświadczenia są dla dzieci bezpieczne, ale przed zajęciami praktycznymi jak zawsze utrwalone zostały zasady bezpieczeństwa, których musi przestrzegać każdy mały „badacz”.

W czasie zajęć nasze „Biedroneczki” miały możliwość własnego eksperymentowania z powietrzem i wodą i różnymi stanami jej skupienia. Samodzielnie dodawały barwniki i inne „mikstury” obserwowały co się stanie, gdy… np. połączymy lód niebieski i czerwony i go ogrzejemy. Poznały też sposób działania ogrzewaczy do rąk.

Poznawanie przez doświadczenia to najlepszy sposób na rozwijanie różnych umiejętności: między innymi obserwacji, ciekawości świata, cierpliwości - w oczekiwaniu na efekt i wyciągania prostych wniosków. Ale również uczą zdyscyplinowania, współpracy w niewielkich zespołach czy w grupie. Kolejnymi żywiołami jakie będziemy poznawać bliżej będą ziemia i ogień

Tarsylia W