Ogólnopolski dzień głośnego czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania a także wyrabianie poczucia przynależności do społeczności czytelniczej. Dzieci w naszej grupie od pierwszych chwil pobytu w przedszkolu przyzwyczajane są do słuchania literatury dla nich przeznaczonej. Czytanie dzieciom wzbogaca ich słownictwo, wyobraźnie, wpływa na wszechstronny rozwój i zacieśnia więzi między czytającym a słuchaczem.

Święto stwarza kolejną okazję do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat bajek, baśni i opowiadań.
W ramach akcji głośnego czytania grupę najmłodszych przedszkolaków odwiedziła Pani Agnieszka- bibliotekarka, przebrana w bajkowy strój. Maluszki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wybranych przez siebie bajek „Brzydkie Kaczątko” oraz kolejnej przygody „Kicia Koci”. Dzieci w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Na zakończenie zaśpiewały piosenkę naszemu gościowi i wspólnie bawiły się przy muzyce.
Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Warto i trzeba czytać dzieciom! Tej zasady się trzymamy i codziennie głośno czytamy!